Výstava Brassaï v L´Hôtel de Ville v Paříži

V tyto dny můžete v Paříži shlédnout pozoruhodnou výstavu fotografií a soch, původem rumunského fotografa a sochaře Brassaï, vlastní jménem Gyula Halász (* 9 září 1899 Braşov, dnešní Rumunsko – 8. července 1984 Beaulieu-sur-mer, Francie), která je nainstalována v pařížské radnici l´Hôtelle de Ville, nedaleko gotické katedrály Notre Dame.

Tento rumunský fotograf se především významně zapsal na poli evropské avantgardní fotografie a byl jedním z nejvýznamnějších představitelů  tzv. francouzské školy.  Díky svým až prostým fotografiím z běžného života se hluboko vryl do povědomí mnoha lidem.

Brassaï se do Paříže přestěhoval v roce 1924 a od té doby byl doslova fascinován děním v této evropské metropoli. Jeho fotografie nám odhalují období tzv. Belle époque. Okouzlen byl například noční městskou scenérii s pohledy do ulic za svitu lamp, interiéry kabaretů či nočními bary. Fotografoval ale také běžné scény za denního světla, jako zamilované dvojice v kavárně, žebráky na ulicích nebo krásné ženy či pařížské památky. Na výstavě je také ukázán jeho zájem pro grafity, které nacházel na různých zdech v Paříži a o kterých hovořil, že jsou největší galerií primitivního umění a nebo jeho přátelství s Pablem Picassem,  kterého mimochodem zpodobnil pracujícího v jeho ateliéru.