Památky v Paříži

Eiffelova věž

Tato železná dáma, která je dnes označována za symbol Paříže, okouzlovala nebo vyvolávala bouře již od počátku své existence. Postavená byla u příležitosti stoletého výročí Velké francouzské revoluce 1889 a to pro Světovou výstavu, na které se světu prezentovaly novinky. Tímto ohromným inženýrským pokusem se pochlubil Gustave Eiffel, jehož  pozlacenou bustu od významného francouzského sochaře Antoine Bourdelle mimochodem naleznete nedaleko vstupu.

Věž měla být v roce 1910 zničena, ale naštěstí se pro ni vymyslelo postupně i další využití, sloužila jako telegraf nebo rádiová věž. Za jasných dní je možné vidět dokonce do vzdálenosti až 65 km.

Romantické chvíle při Vaší dovolené Vám, kromě překrásného výhledu, také poskytne třeba večeře v jedné ze dvou místních restaurací.

Prohlídka věže nám zabere 1 až 1h 30 minut.

Otevřeno denně 9:30-23:00, od poloviny června do konce srpna 9:00-24:00

Vstup: výtah do 2. patra: 8.20€ dospělí, 6.60€ děti 12-24let, 4.10€ děti 4-11let, výtah do 3.patra: 13.40€/11.80€/9.30€.

Průměrná doba čekání ve frontě na vstupenky na místě je 1,5 hodiny. 

Invalidovna

Tento komplex budov  nechal založit francouzský král Ludvík XIV ,,král slunce“ pro svoje invalidní vojáky, jenž mu sice dobře sloužili v bojích, ale kteří pak ve městě řádili a dělali nepořádek. V té době to byla první národní nemocnice a domov důchodců.

Dnes zde můžeme naleznout stále funkční nemocnici a  Muzeum vojenství, které nechal založit Napoleon a jenž mapuje bohatou historii válčení. Dále kapli Dôme, považovanou za triumf francouzské barokní architektury, symbol slávy císaře Napoleona, jehož ostatky sem také byly přivezeny v roce 1840 z ostrova Svaté Heleny a ostatky jiných významných generálů a důstojníků. Nakonec se s Vaším průvodcem můžete podívat do  kostela Svatého Ludvíka, kde naleznete prapory z mnoha bojů.

Vojenské muzeum: otevřeno denně 10:00-18:00 duben-září, 10:00-17:00 říjen-březen.

Dôme: otevřeno denně 10:00-18:00, 10:00-19:00 červen-srpen, 10:00-17:00 říjen-březen.

Vstup: 9€ dospělý, mládež do 26 let zdarma.

Vítězný oblouk

Vítězný oblouk se nachází na náměstí Charlese de Gaulla, díky svým 12ti třídám, které se rozbíhají paprskovitě od centra je známe také jako náměstí Hvězda (l ´Étoile). Tomuto místu dominuje Vítězný oblouk ( Arc de Triomphe), který nechal postavit Napoleon I po vítězné bitvě u Slavkova a který měl ztělesňovat památník jeho armád, oblouk nese totiž stovky jmen jeho generálů a maršálů a vítězství, které s nimi vyhrál. Napoleon se finální podoby bohužel nedožil, viděl ho jen ve dřevěné podobě. Oblouk byl dokončen až během 30. let 19. století a to za panování Ludvíka-Filipa. Vítězný oblouk se pak stal důležitým bodem, kde se odehrály významné státní události, jako návrat tělesných pozůstatků Napoleona z ostrova Svaté Heleny, pohřeb významného francouzského spisovatele Victora Huga nebo  triumfální pochod po vítězství ve 2. sv. válce generála Charlese de Gaulla po Champs-Elysées. V roce 1920 byly pod obloukem uloženy pozůstatky neznámého vojáka z 1. světové války a nad kterým také dnes plane věčný oheň. Na vrchol se dostanete pěšky nebo výtahem a nabídne Vám neopakovatelný výhled na Champs-Elysée nebo na tzv. Busnistickou čtvrť La Défense a další památky v Paříži.

Otevřeno denně od 9:30-23:00 duben -září, 10:00-22:30 říjen-březen, v sobotu a neděli se zavírá v 18:30.

Vstup: 9€, do 26 let vstup zdarma. Prohlídka trvá přibližně 1 hodinu.

Louvre

Louvre (Musée du Louvre), se nachází podél řeky Seiny a dnes představuje bohatou pokladnici lidské civilizace a jejich kultur. Budova, více méně komplex budov, nádvoří, galerie a pavilonů této instituce, ve kterém se muzeum nachází, se stala na několik staletí královským palácem. Někteří králové významně přispěli k jeho přestavbě a nákupu zahraničních umělců, za všechny můžeme například jmenovat renesančního panovníka Františka I, jenž sbíral italské renesanční umělce a jehož zásluhou se do Francie dostal obraz  Mona Lisa od Leonarda da Vinci. Ve 20. století nařídil  prezident Mitterrand reorganizaci Louvru při této příležitosti byla také postavena skleněná pyramida od amerického architekta čínského původu I.M.Peie, jenž dnes slouží jako hlavní vchod do muzea a při které se tak rádi fotí návštěvníci při své dovolené. Pokud se rozhodnete pro toto muzeum, tak se Vám kromě bohaté kolekce francouzského umění nabídne  škála umění z různých koutů světa, jako Egypta, Mezopotámie, Řecka, Holandska či Španělska a to od  od roku 5000 př. n.l. do roku 1848.

Otvírací doba: v úterý zavřeno, každý den od 9:00-18:00.

Vstup: 10€, do 26 let zdarma, zdarma také každou první neděli v měsíci.

Notre Dame – Chrám Matky Boží

Tato majestátní gotická katedrála se tyčí na východní polovině ostrova Île de la Cité a snad každý jí má v podvědomí díky slavnému románu Victora Huga „Zvoník od matky Boží“. Stavba tohoto architektonického skvostu byla zahájena v roce 1163 na přání biskupa Maurice de Sully a byla dokončena až po neuvěřitelných 182 letech v roce 1345. Na stavbě se  reflektuje přechod od pozdně románské až ke gotické architektuře. Chrám byl v 19. století předělán puristickým zásahem architekta Eugène Viollet-le-Duca, jenž se mimochodem zajímal o středověkou architekturu a restauroval ji po celé Francii.  Za povšimnutí určitě také stojí například tzv. Galerie králů na západním průčelí, která reprezentuje  krále Judeje, originály dnes můžete najít Musée du Moyen Âge nebo překrásné rozety, které osvětlují interiér chrámu. Stavba ale také pamatuje významné historické okamžiky, za všechny můžeme například jmenovat korunovace Napoleona na císaře a jeho ženy Josefíny nebo  mše svatá, která se konala za osvobození Paříže od nacistů po 2. světové válce za účasti generála Charlese de Gaulla.

Otvírací doba: 8:00-18:45, o víkendu do 19:15.

Vstup: zdarma.